Antalya tarihi için

Arama sonuçları

24 Ekim 2014 Cuma

Antalya'da Yaşam - İlk Adım


Merhaba herkese;

Antalya'da 365 gün yaşamı merak edenlere ayrı bir merhaba. Bu blog ağırlıklı onlar için açıldı ve içerik bu şekilde oluşturulacak. Antalya'da yaşamak nasıldır diye merak edenlere bilgi aktarmak amacı. kişisel görüşler olacağı kadar genel ve objektif bilgiler de içerecek.

Nedir Antalya'da 365 gün?

Antalya hepimizin bildiği bir şehir. Bir şekilde hayatın bir anında Antalya'ya gelmişizdir. Genelde tatil için yaz aylarında gelip güneşi ve denizine girip dönmüşüzdür geri yaşadığımız yerlere. Bir kısmımız (benim gibi) her gelişinde gönlünden bir parçayı burada bırakıp gitmiştir. Antalya'da yaşamak, Antalya'ya yerleşmek hayallerimizi süslemiş, dost sohbetlerinde ballandıra ballandıra bu hayalimizden bahsetmişizdir onlara. Gün gelipte hayat dümenini daha fazla kendi elinize aldığınızda aslında Antalya'ya yerleşmek ve Antalya'da yaşamak konusunun düşündüğünüz kadar zor olmadığını görüyorsunuz.

Tabii ki varolan bir düzeni bırakmak ve başka bir şehirde yeni bir düzen kurmak kolay değil. Bu konuda bende dahil olmak üzere buraya gönüllü gelen herkes sayısız açıdan tereddüt yaşamıştır. Ancak eğer ne istediğinizi biliyorsanız, biraz cesaret biraz altyapınız varsa o zaman imkansız olmaktan çıkıyor. İşte o zaman oturuyorsunuz internetin başına, giriyorsunuz Google'a "Antalya'da yaşamak nasıl" diye. Önünüze çıkan pek çok kaynağı okuyor, gerekirse notlar alıyor ve kafanızda biraz daha şekillenmesini sağlıyorsunuz bu çılgın fikrin.

Gerçekten de durduk yere yaşadığınız yerden hiç bir zorunluluk yokken basıp Antalya'ya yerleşmek çok da yaygın bir karar değil. Yani hayatınız da zorunluluklar hariç kaç kere şehir değiştiriyoruz ki?

Antalya'da yaşamak konusu benimde gelmeden önce fazlasıyla araştırdığım bir konuydu. Pek çok faydalı bilgi edindim ve bende gelip bir şeyler biriktirdikten sonra sizlere, bir haftasını değil, 52 haftasını da Antalya'da geçirmek isteyenlere yardımı olur düşüncesiyle düşüncelerimi paylaşacağım.

Bloğun ana sayfasında ki harita anladığınız gibi Antalya İl haritası. Bu resmi eklememde ki amaç Antalya'nın sadece Konyaaltı'ndan ya da Belek'ten ibaret olmadığını vurgulamak. Çünkü gerçekten de her ilçesi ile tarih, doğa ve kültür konularında belki pek çok ile göre daha fazla bilginin olması. Bu sebeple ilerleyen yazılarda ilçe bazlı da ele alabilirim Antalya'yı ve burada yaşamayı. Göreceksiniz, geçirdiğiniz her gün ayrı bir macera haline gelebiliyor Antalya'da. Yeter ki siz biraz dışarda olmayı isteyin.

Herkesle Antalya'da görüşmek dileğiyle.

Antalya - Konyaaltı

4 yorum:

  1. Sizce Lara mı, Konyaaltı mı? Yerleşmek için hangisi daha iyi?

    YanıtlaSil
  2. Yıllarca antalya hayaliylen yanıp tutuştum ve bir cesaretlen 2012 de geldim antalyayı seviyorum ha şuda var bu arada hem çalışıp hem tatil yapmamın tadını da yaşamak lazım evde küfleneceksen sürekli olarak antalyada olmanın hiçbir anlamı yok

    YanıtlaSil